The campaign in Dobrudja

 

 

Army Group Mackensen

Commander :

Chief of the General Staff :

Chief of the Operations and Tactics Section :

Chief of the Foot Artillery :

Chief of the Pionieers :

First Quartermaster :

Chief of the Commissariat of the Army :

Plenipotentiary Admiral Staff Officer :

Austro-Hungarian Liason Officer :

Turkish Liason Officer :

Gen. Field Marsh. August von Mackensen

MG. Hans von Seeckt

Maj. Fedor von Bock

Col. Richard von Berendt

Maj. Scheunemann

Col. Richard Hentsch

Geheimrat Dr. Keber

Lieutenant-Commander Wilhelm Busse

Maj. N. Frantz

Mjr. Hüseyn Hüsnü

 

3rd Army

Commander :

Chief of the General Staff :

Chief of the Operation Section :

Chief of the Intelligence Section :

Chief of the Artillery :

Chief of the Engineer Corps :

 Chef of the Line of Communications :

Intendant :

German Liason Officer :

Lt.Gen. Stefan Toshev

Col. Stefan Popov

Lt.Col. Aleksandar Davidov

Maj. Vladimir Stoyanov

Col. Vasil Raynov

Col. Aleksandar Atanasov

MG. Todor Kantardzhiev

Col. Ivan Simeonov

Maj. Ulrich von Henning

 

1st Sofiyska Division

         Commander : MG. Yanko Draganov

         Chief of the Staff : Lt.Col. Aleksandar Dimitrov

1st Inf. Brigade : Col. Hristo Nedelkov

         1st Sofiyski IR. (4 Bns. with 7 MGs.) : Lt.Col. Velizar Lazarov

         6th Tarnovski IR. (4 Bns. with 6 MGs.): Col. Todor Chervenakov

2nd Inf. Brigade : Col. Marin Tzonkov

         16th Lovchanski IR. (4 Bns. with 6 MGs.): Col. Ivanov

         25th Dragomanski IR. (4 Bns. with 6 MGs.): Col. Todor Zlatev

3rd Inf. Brigade : Col. Atila Zafirov

         41st IR. (3 Bns. with 6 MGs.): Col. Har. Toshkov

         42nd IR. (3 Bns. with 6 MGs.): Col. Petar Kalkandzhiev

1st Art. Brigade : Col. Georgi Kukureshkov

         4th FAR. (6 Field Bts.) : Col. Parvan Parvanov

         14th FAR. (6 Field Bts. + 2 Mnt. Bts.) : Col. Marin Drumev

         1st /1st QF How. div. (3 Bts.) : Cpt. D. Nikolov

1st Divisional Sq.

1st Pioneers Battalion : Maj. Milutin Naydenov

4th Preslavska Division

         Commander : MG. Panteley Kiselov

         Chief of the Staff : Lt.Col. Stefan Noykov

1st Inf. Brigade : Col. Bozhko Ikonomov

         7th Preslavski IR. (4 Bns. with 6 MGs.) : Col. Atanas Dobrev

         31st Varneiski IR. (4 Bns. with 6 MGs.): Col. Ivan Karasiev

3rd Inf. Brigade : Col. Atila Zafirov

         19th Shumenski IR. (4 Bns. with 6 MGs.): Col. Ivanov

         47th IR. (3 Bns. with 6 MGs.) : Col. Yordan Avramov

         48th IR. (2 Bns. with 6 MGs.) : Col. Hristo Enchev

4th Art. Brigade: Col. Georgi Kukureshkov

         5th FAR. (6 Field Bts.) : Lt.Col. Stefan Staychev

         15th FAR. (6 Field Bts.) : Col. Georgi Chakarov

         3rd How. Rgt.: Col. Petar Kutinchev

                   1st QF How. div. (2 Bts.) : Lt.Col. Kasarov

                   2nd not QF How. div. (2 Bts.) : Lt.Col. Venedikov

4th Divisional Sq. : Rtm. Savov

4th Pioneers Battalion : Col. Hristo Silyanovski

Attached to 4th Division

2nd Heavy Art. Rgt. : Lt.Col. Angel Angelov

         2 Bts. with 4 - 120mm L/28 Schneider guns : Maj. Maksimov

         1 Bty. with 4 - 150mm L/30 Krupp guns : Lt. Mitev

         3 Bts. with 4 – 150mm L/12 Schneider howitzers : Maj. Stoyanov

         1 Bty. with 4 - 150mm L/14 Krupp QF howitzers : Cpt. Nedev

6th  Bdinska Division

         Commander : MG. Hristo Popov

         Chief of the Staff : Col. Yosif Razsukanov

2nd Inf. Brigade : Col. Atanas Vaptzarov

         35th Vratsanski IR. (4 Bns. with 6 MGs.) : Col. Vasil Taskalov

         36th Kozloduyski IR. (4 Bns. with 6 MGs.) : Col. Konstantin Gladiechev

6th Art. Brigade: Col. Hristo Valchev

         2nd FAR. (6 Field Bts.) : Col. Trifon Peev

6th Divisional Sq.

6th Pioneers Battalion : Lt.Col. Vasil Atanasov

1st Cavalry Division

         Commander : MG. Ivan Kolev

         Chief of the Staff : Lt.Col. Aleksandar Kisöv

            1st Cav. Brigade : Col. Konstantin Mihailov

Life Guard Rgt. (4 Sqs. with 4 MGs.) : Col. Paun Bananov

1st Cav. Rgt. (4 Sqs. with 4 MGs.) : Col. N. Kmetov

            4th Cav. Brigade : Col. Ivan Tabakov

2nd Cav. Rgt. (4 Sqs. with 4 MGs.) : Col. Nikola Bradinov

6th Cav. Rgt. (4 Sqs. with 4 MGs.) : Col. Sava Buychev

MGSq. / 7th Cav. Rgt. (4 MGs.)

MGSq. / 10th Cav. Rgt. (4 MGs.)

Foot MGSqs. of the Life Guard Rgt., 1st, 2nd, 3rd Cav. Rgt. (16 MGs.)

1st Horse Art. Bty : Cpt. Georgi Vekilski

3rd Army Cyclist Cpy. : Lt. Todor Piskov

1st Divisional Cyclist Cpy. : Lt. Georgi Delchev

Detchment Hammerstein

Col. Kurt v. Hammerstein

IB. I/21

Mnt. MGAbt. 234, 240

UlR. 6

1st / FAR. 201

Foot Art. Bty. 105 (sFHb.)

Army Troops

3rd field military police squadron

3rd telegraph company

3rd wireless telegraphy unit

3rd automobile unit

Flying Troops

Balloon unit with Solun kite-balloon and 2 observer officers (Ruse)

51 ½ Battalions, 24 Squadrons, 129 MGs, 49 Batteries

 

Defence of the Danube river coast

Detchment Kaufmann

         Commander : Col. v. Kaufmann

LstIR. 115 (3)

1 Esk./Jäg.R.z.Pf. 3

1 Esk./HusR. 7

2 – 9 pdr not QF guns Bts. (12 guns)

2 – 24 pdr not QF long guns Bts. (guns)

1 – 57mm turret guns Bt. (2 guns)

 

 

12th Infantry Division

Commander : MG. Georgi Abadzhiev

Chief of the Staff : Lt.Col. Vasil Marinov

Chief of the Artillery : Col. Shoylekov

Divisional Engineer : Col. Marin Kabakchiev (from 6 September 1916)

Divisional Intendant : Lt.Col. Kyulev (from 9 September 1916)

Mobile Troops

Bela Slatina

         Commander : Maj. Tzekov

2nd/6th March Bn.

5th not QF div. : 1 – 87mm not QF guns Bty. (6 guns)

Pleven

         Commander : Col. Grigor Trichkov

6th Marsh Rgt. (2 Bns. with 4 MGs.)

11th March Rgt. (4th, 17th, 34th Repl. Bns. with 4 MGs.)

34th Opalchenie Bn. II (2 Cps.)

5th Cav. Rgt. (2 Sq. with 8 MGs.) : Lt.Col. Atanasov

5th not QF art. div. : 2 – 87mm guns Bts. (12 guns) : Lt.Col. Ivan Tarchanov

Garrison Troops

Vidin

         Commander : MG. Simeon Yankov

6th Opalchenie Rgt. (1 Bn. with 4 Mgs.)

3rd Repl. Bn.

2nd, 3rd 75mm not QF guns Bty. (10 guns)

1st 9 pdr not QF guns Bty. (6 guns)

1st 24 pdr not QF long guns Bty. (2 guns)

1st 24 pdr not QF short guns Bts. (4 guns)

1st 6 in not QF mortars Bty. (2 mortars)

3rd, 4th 57mm turret guns Bts. (4 guns)

1 – 57mm Armstrong gun

2 – 35mm MGs

Lom

         Commander : Col. Panteley Paraskov

1st/9th Opalchenie Bn.

2nd/9th Opalchenie Bn. (5th and 7th Cps.)

34th Opalchenie Bn. (1 Cpy.)

Replacement Sq./2nd Cav.Rgt.

         Art. group of the Vidin fortress

1st 75mm not QF guns Bty. (6 guns)

2nd – 9 pdr not QF guns Bty. (6 guns)

3rd 24 pdr not QF long guns Btys. (2 guns)

1 – 6 in not QF mortars Bty. (2 mortars)

1st 57mm turret guns Bt. (2 guns)

Orahovo

         Commander : Col. Dimitar Siromahov

2nd/9th Opalchenie Bn. (6th and 8th Cps.)

1st/1st 75mm not QF guns Bty. (6 guns)

         3rd Art. group of the Vidin fortress

3rd 9 pdr not QF guns Bty. (6 guns)

2nd 24 pdr not QF long guns Bty. (2 guns)

2nd 57mm turret guns Bty. (2 guns)

Gigen

         Commander : Col. Ivan Tzvetanov

3rd/9th Opalchenie Bn. (3rd and 4th Cps.)

De Bange div : 3 – 80mm not QF guns Bts. (18 guns) : Lt.Col. Todor Petrov

Somovit

1 – 87mm not QF guns Bty. (6 guns)

1 – 57mm turret guns Bty. (2 guns)

 

Fortresses

Varna

         Commander : Col. Dimitar Kantardzhiev

         Chief of the Staff : Lt.Col. Petar Rachov

2nd /4th Inf. Brigade : Col. Todor Gabarev

         8th Primorski IR. (4 Bns. with 6 MGs.): Col. Panayot Minkov

         1st/48th Inf. Bn.

         4th March Rgt. (2 Bns. with 4 MGs.)

         Harbour Bn.

2nd/5th Field Art. div. (3 QF Bts.) : Lt.Col.Dimitar Dochev

1st and 2nd/Sofiyski 87mm not QF Bts. (12 guns)

7th not QF art. div. : 3 – 87mm Bts. (18 guns)

1 – 57mm turret guns Bty. from Shumenski Heavy Rgt. (3 guns)

1 – 47mm naval Bty. (2 guns)

1 – 65mm naval Bty. (2 guns)

1 – 76mm coast Bty. (2 guns)

2 – 100mm L/50 naval Bty. (4 guns)

mixed Bty. from Sofiyski Heavy Rgt. (3 – 120mm L/25 and 4 – 87mm not QF guns)

3rd/Vidinski 120mm L/28 Bty. (4 guns)

1 – 6 in not QF mortars Bty. from Vidinski Heavy Rgt. (2 mortars)

629th fortress Bty. (2 – 150mm L/40 guns)

1 – 240mm L/45 coast Bty. (2 guns)

1 – 254mm L/45 coast battery (2 ex Russian guns)

1 – 152mm L/45 coast battery (2 ex Russian guns)

187th medium Minenwerfer unit (2 Mws.)

209th light Minenwerfer unit (2 Mws.)

1st searchlight unit : 2 – 90cm searchlights

Seaplane Station : 4 Friedrichshafen FF-33 bombers and 1 Rumpler 6B-1 fighter

Black Sea Fleet

         Commander : Col. Konstantin Kirkov

         Naval advisor : Lieutenant-Commander Wilhelm Busse

torpedo gunboat “Nadezhda

1st  torpedo boat group : “Drazski, “Hrabri”, “Strogi

2nd  torpedo boat group : “Shumni”, “Smeli”, “Leteshti

minelayer : “Kamchiya

cutter : “Kaliakria

mine raftVoyvoda

merchant ships : “Varna”, “Bulgaria”, “Tzar Ferdinand”, “Boris”, “Kiril”, “Sofia”

2 torpedo floating batteries with 2 – 450mm torpedo tubes each

Ruse

         Commander : Col. Perikal Enchev

         Chief of the Staff : Maj. Mihail Yonchev

5th Opalchenie Rgt. (4 Bns.) : Col. M. Markov

5th March Rgt. (3 Bns.) : Col. Drazhkov

9th Repl. Cav. Sq.

2 – 87mm not QF guns Bts. (12 gun)

3 – 75mm not QF guns Bts. (18 gun)

1 – 9 pdr not QF guns Bty. (6 guns)

2 – 120mm L/25 guns Bty. (4 guns)

2 – 120mm L/28 guns Bty. (6 guns)

1 – 6 inch not QF mortars Bty. (2 mortars)

2 – 57mm turret guns Bty. (4 guns)

501st and 502nd heavy searchlight unit with 3 searchlights

5th Repl. Pioneer Cpy.

            Landing Group Ruse

a plotoon of HIR. 7 with 2 MG

searchlight unit with 2 searchlights

2 - 9cm guns

12cm KnBt. 3 (4 guns)

Danube Flottilla

            (Ruse)

Captain Karl Lucich

1st Monitor Division : : Lieutenant Olaf Richard Wulff

         Temes” (monitor) : Lieutenant Olaf Richard Wulff

         Enns” (monitor) : Lieutenant Karl Topil

         Inn” (monitor) : Lieutenant Lothar Leschanowski

         Sava” (monitor) : Lieutenant Josef Meusburger

         Fogas” (patrol boats) : Sub-Lieutenant Erwin Stumpf

         Csuka” (patrol boats) : Sub-Lieutenant Ludwig Nagy
2nd Monitor Division : Commander Charles Masion

         Bodrog” (monitor) : Lieutenant Kosimus Böhm

         Körös” (monitor) : Lieutenant Karl Rodinis

         Leitha” (monitor): Lieutenant Karl Schubert

         Szamos” (monitor) : Lieutenant Eduard Kankovszky

         “Weichsel” (armoured gunboat) : Cpt. Ernst v. Dücker

         Motorboat “72”
Watch ship at Belene: “Maros” (monitor) : Lieutenant Günther Kropsh

Group of patrol vessels

         Viza” : Lieutenant Hermann Bublay

         “Barsch” : Lieutenant Guido Taschler

         “Wels” : Lieutenant Alois Stock

         Compó” : Sub-Lieutenant Emil Domainko

Group of armes boats

         Almos” : Lieutenant Julius Strudthoff

         “Helene” : Second Officer Egon Quirini

         “Una” : Lieutenant Otto Edl. v. Metzger

         Vág” : Midshipman Julius Thurzó

Group of river minelayers : 15 crafts

Transport : 2 crafts

Group of motorboat of the Pioneer Troops : Cpt. Franz Vaniček

         Linz”, “Gisela”

Danube Motorboat Flottilla

            (Belene)

Commander : Lt. Schillinng v. Kannschtadt

20th Motorboat Flottilla : 19, 62, 66, 73, 75, “n”, “d”, MG Kdo. (4 MGs)

21st Motorboat Flottilla : 47, 53, 57, 69, “s”, “t”

Shumen

         Commander : MG. Stancho Topalov

         Chief of the Staff : Dimo Ovcharov

4th Opalchenie Rgt. (4 Bns.)

4 – 87mm not QF guns Bts. (16 gun)

1 – 75mm not QF guns Bts. (4 gun)

2 – 150mm L/30 guns Bty. (4 guns)

2 – 57mm turret guns Bty. (4 guns)

4th Repl. Pioneer Cpy.

Burgas

         Commander : MG. Matey Andreev

2nd Opalchenie Rgt. (4 Bns. with 4 MGs.)

3rd Opalchenie Rgt. (4 Bns. with 2 MGs.)

3 – 75mm not QF guns Bts. (12 gun)

1st section of the 3rd/Sofiyski 75mm not QF Bty. (2 guns)

3rd/16th not QF div. (18 – 87mm guns)

2nd and 3rd/Bidinski 87mm not QF guns Bts. (12 gun)

1st section of the 4th/Sofiyski 87mm not QF Bty. (2 guns)

1st/Sofiyski 120mm L/25 guns Bty. (2 guns)

2nd/Shumenski 150mm L/30 guns Bty. (2 guns)

2nd/Sofiyski 150mm L/30 guns Bty. (2 guns)

1 coast Bty. (2 –152mm L/45 ex Russian guns)

3rd Opalchenie Pioneer Cpy.

3rd searchlight unit : 1 – 90cm searchlight and 1 – 60cm searchlight

 

Army Group Troops

Frontier Guards

14th, 15th 16th, 17th 18th Border Guards Battalions

Gruppe Gaugl

GM. Joseph Gaugl

6. Komp. PB. 2, 2. Komp. PB. 5, 3. Komp. PB. 8, MaKomp. PB. 8

Staff, 1., 4. Komp. Brücken-B. 1

15 field bridge equipages

1 Sculler Detachment of Kriegsmarine

1 Pioneers Detachment

Herbertbrückenmaterial

Heavy Artillery

1 - 35cm KnBt.; 15cm HbBt. 24; 42cm HbBt. 1, 2; 30.5cm MsBt. 3, 20

Flying Troops

FliegerAbt. 28

Artillerie-FliegerAbt. 243

Kampfgeschwader 1