The Bulgarian Army at the beginning of the World War

 

 

General Headquarters of the Field Army

Commander in Chief :

Chief of the General Staff :

Chief of the Operations Department :

Chief of the Operations Section :

Chief of the Military Communications Section :

Chief of the Military Intelligence Section :

Chief of the Field Chancery :

Chief of the Artillery :

Deputy Chief of the Artillery :

Chief of the Fortress-Siege Artillery :

Chief of the Engineer Corps :

Deputy Chief of the Engineer Corps :

Chief of the Medical Inspection :

Military Attorney General :

Chief of the High Command of the Rear :

General Intendant :

Chief of the Direction of the Lines of Communication :

Chief of the  Veterinary-Remount Section :

MG. Nikola Zhekov

MG. Konstantin Zhostov

Col. Ivan Lukov

Maj. Nikola Bakardzhiev

Maj. Stefan Noikov

Maj. Anastas Vatev

Lt.Col. Mihail Sapunarov

Col. Stefan Slavchev

Col. Nagul Tzvetkov

Col. Dimitar Pernikliyski

MG. Stoyan Zagorski

Col. Petko Tzaklev

Col. Ivan Nikolov Batzarov

Col. Milenko Balkanski

Lt.Gen. Pravoslav Tenev

MG. Radoy Sirakov

MG. Hristo Lukov

Col. Ilya Benchev

 

 

Attached to the General Headquarters

Headquarters security

Orderlies Squadron

Escort half Squadron

Military Police half Squadron of the General Headquarters

Command of the Rear security

Military Police half squadron of the High Command of the Rear

Engineers

Railway Battalion : Col. Rusi Ludogorov

         4 construction cps.

         3 exploitation cps.

Bridging Battalion : Lt.Col. Mihail Semov

         3 cps.

Telegraph park : Lt.Col. Vasil Zlatarov

         10 telegraphic stations

Wireless unit : Lt.Col. Konstantin Katzarov

         2 towed wireless stations

         2 pack wireless stations

Aeroplane unit : Cpt. Radul Milkov

         with 2 Albatros B-1, 2 Bleriot IX-2; 1 Bleriot IX bis

Balloon unit : Cpt. Yurdan Kazandzhiev

         with Solun kite-balloon

Automobile unit : Cpt. Pravcho Zolotov

Engineer workshop with Engineer main depot

Medical service

Medical base depot

 

1st Army

Commander :

Chief of the General Staff :

Chief of the Command of the Rear :

Chief of Staff of the Command of the Rear :

Lt.Gen. Kliment Boyadzhiev

Col. Stefan Azmanov

Lt.Col. Atanas Kaishev

MG. Ilija Dimitriev

Attached to Army Group Mackensen

 

2nd Army

Commander :

Chief of the General Staff :

Chief of the Command of the Rear :

Lt.Gen. Georgi Todorov

Col. Ivan Rusev

MG. Grigor Grancharov

 

3rd Army

Commander :

Chief of the General Staff :

Chief of the Command of the Rear:

Lt.Gen. Stefan Toshev

Col. Stefan Popov

MG. Nikola Zheljavski

 

Defence of the Greek Border

2nd Trakiyska Division

 

Commander : MG. Dimitar Geshev

         Chief of the Staff : Lt.Col. Petar Midilev

         Divisional Intendant : Lt.Col. Krastyo Bekyarov

1st Inf. Brigade : Col. Aleksandar Tzvetkov

         9th Plovdivski IR. : Lt. Col. Dimo Hristov

         21st Srednogorski IR. : Col. Hristo Dzherov

2nd Inf. Brigade : Col. Hristo Charakchiev

         27th Chepinski IR. : Lt.Col. Stefan Rachev

         28th Stremski IR. : Col. Ilya Raev

3rd Inf. Brigade : Col. Lazar Kozarov

         43rd IR. : Lt.Col. Hristo Braykov

         44th IR. : Lt.Col. Ivan Bochev

2nd division cav. sq. : Cav. Cpt. Vasil Popov

2nd Art. Brigade : Col. Ivan Markov

         3rd Art.Rgt. : Lt.Col. Petar Galunski (3 bts.)

         4th div./1st Mnt. Art. Rgt. (1st, 2nd and 3rd not QF bts.)

         13th Art. Rgt. : Lt.Col. Vasil Savov (6 bts.)

         2nd not QF Art. Div. (3 bts.)

2nd Pioneers Battalion : Lt.Col. Nikola Popov

Military Police half squadron

Attached

2nd Line of Communication Rgt.

6th Border Guards Battalion

7th Border Guards Battalion

 

Defence of the coast of the Aegean Sea

10th Belomorska Division

Commander : MG. Ivan Kolev

         Chief of the Staff : Col. Ivan Petrov

         Divisional Intendant :

1st Inf. Brigade : Col. Vasil Petev

         37th Pirinski IR. : Lt.Col. Hristo Charakchiev

         38th Odrinski IR. : Lt.Col. Dimitar Yosifov

2nd Inf. Brigade : Col. Atanas Petrov

         39th Solunski IR. : Lt.Col. Mihail Petrov

         40th Belomorski IR. : Col. Zlati Petrov

10th division cav. sq. :

10th Art. Brigade : Col. Yerotey Sirmanov

         21st Art.Rgt. : (6 bts.)

         20th Art. Rgt. : (5 bts.)

10h Pioneers Battalion :

Military Police half squadron

Attached

8th Cav. Rgt. : Col. Dimitar Petrov

10th Opalchenie Rgt. I

10th March Rgt.

10th Line of Communication Rgt.

8th Border Guards Battalion

9th Border Guards Battalion

10th Border Guards Battalion

 

Dedeagach Garrison

III/1st and IV/1st 57mm Section (4 guns)

1st/1st, 2nd/1st, 3rd/1st 87mm not QF Bty. (18 guns)

2nd/1st 120mm L/25 bty. (4 guns) [from 10 October 1915]

 

Reserve

11th Makedonska Division

Commander : Col. Krastyo Zlatarev

         Chief of the Staff : Col. Petar Darvingov

         Divisional Intendant : Lt.Col. Hristo Ivanov

1st Inf. Brigade : Col. Tilo Kolev

         1st Makedonski Rgt.. : Col. Dimitar Murdzhev

         2nd Makedonski Rgt. : Lt.Col. Nikola Dagaradinov

2nd Inf. Brigade : Col. Spas Chilingirov

         3rd Makedonski Rgt.. : Lt.Col. Atanas Humbadzhev

         4th Makedonski Rgt. : Lt.Col. Georgi Genchev

3rd Inf. Brigade : Col. Aleksandar Protogerov

         5th Makedonski Rgt.. : Lt.Col. Boris Drangov

         6th Makedonski Rgt. : Lt.Col. Peyno Banov

11th division cav. sq. : Maj. Angel Yotov

8th not QF Art. Div. : Lt.Col. Georgi Bozhinov (3 bts.)

11th not QF Art. Div. : Maj. Hristo Dimitrov (2 bts.)

11th Pioneers Battalion : Lt.Col. Konstantin Yotov

Military Police half squadron

 

Garrison

Sofia

         Commander : Lt.Gen.Pavel Hristov

         Chief of Artillery : Col. Atanas Rakovski

1st Opalchenie Rgt. I

1st March Rgt.

2 – 75mm antiaircraft guns

 

Defence of the Railway

Chief of the Railway Battalion :

Col. Rusi Ludogorov

 

March Units

Formed with Order 33/11 October 1915

1st March Brigade

 

Ruse garrison

2nd March Brigade

 

12th Infantry Division

1st March Rgt.

2 battalions

assigned to the garrison of Sofia

2nd March Rgt.

=

disbanded, the battalion assigned as II bn. of 4th March Rgt.

3rd March Rgt.

=

disbanded, the battalion assigned as III bn. of 5th March Rgt.

4th March Rgt.

1 battalion

1 battalion

assigned to the garrison of Varna

assigned to the garrison of Shumen

5th March Rgt.

3 battalions

assigned to 1st March Brigade

6th March Rgt.

2 battalions

assigned to 2nd March Brigade

7th March Rgt.

1 battalion

1 battalion

sent to Kyustendil

sent to Gorna Dzhumaya

8th March Rgt.

2 battalions

assigned to 2nd March Brigade,

9th March Rgt.

4 battalions

assigned to 2nd March Brigade

10th March Rgt.

2 battalions

assigned to the defence of the coast of the Aegean Sea